Şalpazarı’nda Gaziler Günü Kutlandı.

19 Eylül Gaziler Günü Atatürk İlköğretim alanında bulunan Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programa Beşikdüzü Kaymakamı Şakir Ören Öztürk, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Şalpazarı Belediye Başkan yardımcısı Faruk Beldüz, İlçe Bölük Komutanı Serdar Ceylan, Vakfıkebir İlçe Emniyet Amiri Mertan Çelikdağ İlçemizde bulunan Gaziler ve kurum amirleri katıldı.

Gaziler Adına Şalpazarı Belediye Başkan Vekili ve Gazi olan Erdal Kumaş konuşma yaptı.
Erdal Kumaş yaptığı konuşmasında; Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasına mütakip, Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK’ e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü 153 sayılı kanun ile mareşallık rütbesi ve gazilik ünvanının verilmesinin 98. yıl dönümü olan gaziler günümüz kutlu olsun.


Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varoluş mücadelesinde iç güvenlik Harekatı mi daha 15 Temmuz hain darbe girişim sonucunda gazilik mertebesine erişen gazilerimizin onur günüdür.


Gaziler Günü canlılarını bu aziz milleti adayan tüm gazilere kutlu olsun. Bizi bu mutlu günde onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız.


Dün olduğu gibi bugün de aynı İnançla bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliği ve ulusal değerlerini saldıranlara karşı her zaman kanımız akıtmaya canımızı feda etmeye hazırız.
Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar büyük bir rütbe olamaz. Şehit nurlanmış gazi onurlanmış askerdir.


Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla Amansız mücadele eden malül veya gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara Saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığının bir ifadesidir.


Gazi Atatürk’ün bu sözleri gazilerimizin tescil edilmiş en büyük gurur ve teminatıdır. Aynı zamanda Atatürk’ün bir vasiyeti olarak kabul edilmelidir.
Bugün de bizlerle beraber olarak mutluluğumuzu paylaşan sizlere tüm Gaziler adına teşekkür ederim.


Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizi ve Ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygıyla kahraman Gazilerimize sevgiye şükranlarımızı sunarım.