T.C. BAŞBAKANLIK HAZİNE MÜSTEŞARLIĞ

Sayı: 2017/144                                                                                                                                                  27 EYLÜL 2017
BASIN DUYURUSU

Müsteşarlığımızca, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla 2 Ekim 2017 tarihinden itibaren, belirlenen Ziraat Bankası Şubeleri aracılığıyla, Türkiye genelinde etaplar halinde Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda, 2-6 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacak olan 1.Etap talep toplama işlemleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Diyarbakır, Rize, Sivas, Samsun ve Zonguldak’ta gerçekleştirilecektir. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde diğer etaplarda da farklı şubeler aracılığıyla talep toplama işlemlerine devam edilecektir.

Bu çerçevede, Türkiye genelinde etap etap yapılacak talep toplama işlemlerinin gerçekleştirileceği illere ve şubelere ilişkin bilgilere https://www.hazine.gov.tr/ ve http://www.ziraat.com.tr/ internet sayfalarından ulaşılabilir.

Senetler, talep toplama dönemini takip eden hafta Çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacak olup yatırımcısına her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli %1,20 (yıllık %2,40) getiri sağlayacaktır. Getiriler yatırımcıların hesaplarına TL cinsinden ödenecektir. Bu kapsamda, ihraç edilecek Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikalarına ilişkin genel bilgiler aşağıda yer almaktadır:

  • Vade: 728 Gün
  • Kupon/Kira Dönemi: 6 ay
  • Kupon/Kira Oranı: % 1,20
  • Yıllık Getiri Oranı: %2,40

Yatırımcıların vade sonunda anaparalarını 1 kilogramlık külçe altın veya Darphane tarafından üretilen çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını olarak talep etmeleri durumunda söz konusu taleplerini aşağıdaki tabloda belirtilen ve her bir etap için geçerli olan fiziki altın talep etme dönemlerinde Ziraat Bankası’na başvurarak iletmeleri gerekmektedir. Söz konusu tarihler arasında fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların anaparaları vade sonunda, Banka hesaplarına gram altın olarak hesaben ödenecektir.

Talep Toplama Dönemi ve İhraca İlişkin Genel Bilgiler (*)


Ek-1 Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası Temel Özellikleri

Ek-1

ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI TEMEL ÖZELLİKLERİ

Hazine Müsteşarlığı tarafından ihracı gerçekleştirilecek Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikasının temel özellikleri aşağıdadır. Ayrıca “Yatırımcı Kılavuzları” ihraç tarihinden önce www.hazine.gov.tr internet sitesinde yayınlanacaktır.

Yastık altındaki altınların Ekonomiye kazandırılması için

HAZİNE MÜŞTEŞARLIĞI güvencesinde

Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası İhracı

ZİRAAT BANKASI ŞUBELERİNDE

VADE BOYUNCA NAKİT GETİRİ  
ARA DÖNEMLERDE NAKİT ÇEKME İMKANI
VADE SONUNDA ALTIN İMKANI

 

Talepte bulunabilecek müşteri kitlesi: Yurtiçi / yurtdışı yerleşik gerçek kişiler

  • -Kabul Edilebilecek Altınlar: 22 ve 24 ayar altınlar (üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan altınlar ve reşat altınlar hariç)
  •  -Vade Süresi: 2 yıl
  •  -Vergi Oranı: Herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacaktır.
  • -Getiri Oranı: 6 ayda bir (6 aylık kupon/kira oranı %1,20 (Yıllık getiri oranı %2,40) olarak belirlenmiştir. Kupon/kira ödemesi Türk Lirası olarak yapılacaktır, fiziki altın ödemesi yapılmayacaktır.)
  •  -Geri alım: Müşteriler istedikleri zaman tahvil/kira sertifikasını Bankamıza satabilecekler, ancak ilk 3 ay Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen %1,5 oranında iskontolu fiyat uygulanacaktır. İtfa tarihinden önceki tüm ödemeler TL olarak yapılacak olup, fiziki altın olarak ödenmesi mümkün olmayacaktır. Bankaca geri alınan kıymetler, tekrar satışa sunulmayacaktır. 2 yıl sonunda müşteriler istedikleri takdirde birikimlerini fiziki altın şeklinde de geri alabileceklerdir.

ALTIN TAHVİLİ ve ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI İÇİN TALEP TOPLAMA TAKVİMİ

ŞUBE ADI İl Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
GÜMÜŞHANE ŞUBESİ Gümüşhane 09.10.2017 13.10.2017
BAYBURT ŞUBESİ Bayburt 16.10.2017 20.10.2017
GÜLBAHARHATUN MH ŞUBESİ Trabzon 16.10.2017 18.10.2017
TRABZON ŞUBESİ Trabzon 23.10.2017 27.10.2017
GİRESUN ŞUBESİ Giresun 23.10.2017 27.10.2017