Şalpazarı belediye Başkanı Refik KURUKIZ göreve geldiği günden itibaren Giresun Doğankent, İstanbul Sancaktepe Belediyeleri ile kardeş belediye olmuştu. Başkan KURUKIZ Aralık ayı meclisinde de Üsküdar Belediyesi ile kardeş belediye olmak için belediye meclisine önerge verdi.  Meclis gündemine gelen önergede; 

  Gündem: Şalpazarı Belediye Başkanı Refik KURUKIZ’IN 30,11,2017 tarih ve 742 kayıt nolu müzekkeresi, Belediyemiz ile Üsküdar Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması.

  Karar:  Belediyeler arasında iş birliğinin geliştirilmesi, bilgi ve deneyim paylaşımı, karşılıklı teknik yardımlaşmanın sağlanması amacıyla her iki ilçe halkı arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilebilmesi bakımından Trabzon ŞALPAZARI BELEDİYESİ ile İstanbul ÜSKÜDAR BELEDİYESİ arasında 5393 sayılı belediye kanununun (18/P) maddesi hükümleri uyarınca ” Kardeş Şehir ” ilişkisi kurulmasına oy birliği ile karar verildi.

   Başkan KURUKIZ yaptığı açıklamada; Üsküdar Belediye Başkanımız medarı iftarımız Hilmi TÜRKMEN ile yaptığımız görüşme sonucu iki ilçenin kardeş belediye olması için karar aldık. Almış olduğumuz karar da meclisimizde de onayladık.  Yapacak olduğumuz kardeşlik Üsküdar da yaşayan ve bizden sonraki dönemlerde yaşayacak kardeşlerimiz için onlar adına iyi olacağını düşündüğümüz kardeş belediye iki ilçe halkına hayırlı olmasını diliyorum.