Sarıkamış Harekatı’nın 103’üncü yıl dönümü kapsamında, Şalpazarı İlçesi Sis Dağı mevkiinde şehitler için anma yürüyüşü, Kur’an-ı Kerim Tilâveti ve dua programı düzenlendi.Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Şalpazarı Kaymakamlığı ve Şalpazarı Belediyesinin düzenlediği dev organizasyonla, Sarıkamış Şehitlerimiz, Şalpazarı İlçesi’nin Sis Dağı zirvesinde dualarla anıldı.

Trabzon Valiliği’nin himayesinde düzenlenen anma töreni Sis Dağı eteklerinde asker, öğrenci ve sivil vatandaşların Sisdağı Hanyanı mevkiinden Sisdağı Pazaryeri zirvesine yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe Kaymakam Murat Beşikci,Ak Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Şule Köseoğlu Belediye Başkanı Refik Kurukız, Şalpazarı Belediye Başkan Yardımcıları Faruk Beldüz ,Hasan Karabayır,Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, Ak Parti Şalpazarı İlçe Başkanı Zeki Çabuk,Mhp İlçe Başkanı Ömer Özdin,  Stk başkan ve yöneticiler ile çevre İlçelerden de çok sayıda daire amiri katıldı.

Sarıkamış Şehitlerimizi Anma Törenine 2 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor.Yürüyüşte askerler, öğrenciler ve vatandaşlarla birlikte 100 metre uzunluğundaki Ayyıldızlı Bayrağımızı zirveye kadar taşıdılar.

Sis Dağı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden  anma töreninde sırasıyla; Trabzon Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Şalpazarı Kaymakamı Murat Beşikci, AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Ayşe Sula Köseoğlu ve Trabzon Vali Vekili Nusret Şahin birer konuşma yaptılar. Konuşmalarda 103 yıl önce Sarıkamış’ta vatan uğruna Şehit düşen 90 bin askerimiz saygıyla anıldı

Başkan Kurukız; Sarıkamış şehitlerimizi anma yürüyüşü kapsamında sisdağına yüreyerek kuran okutup Fatiha’lar gönderdik şehitlerimizin ruhlarına, rabbim kabul etsin, ayrıca kırık buğday çorbası ve çay içilerek günün anlam ve önemi hakkında konuşmalar yapıldı. İlk defa Şalpazarında gerçekleştirilen Sarıkamış yürüyüşü İlçe ve bölge halkı tarafından büyük ilgi gördü.

Konuşmalardan sonra Şalpazarı İlçe Müftülüğü görevine de vekalet eden Vakfıkebir İlçe Müftüsü Hüseyin Köksal Şehitlerimiz için dua yaptı.

Törenin ardından vatandaşlara çorba, ekmek ve çay ikram edildi. Sarıkamış Şehitlerimizi Anma Törenine 2 bin kişinin katıldığı tahmin ediliyor. Vatandaşlar törenin ardından Sis Dağı’nın karla kaplı zemini üzerinde güneşli havada gezinti yaptılar.